جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره ملی اسب کرد با حضور فرماندار سنندج برگزار شد

جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره ملی اسب کرد با حضور فرماندار سنندج و رییس هیات سوارکاری استان برگزار شد.
فرماندار سنندج خواستار حمایت همگانی بخش دولتی و خصوصی از برگزاری جشنواره ملی اسب کرد در این شهر شد وبرگزاری جشنواره ملی اسب کرد را موجب توسعه فرهنگی و گردشگری استان دانست.
به گزارش روابط عمومی ، محمد ابراهیم زارعی که در نشست هماهنگی برگزاری این جشنواره سخن می گفت، با اشاره به اینکه برگزاری چنین جشنواره هایی علاوه بر جنبه ورزشی، از نظر فرهنگی و گردشگری نیز اهمیت دارد، افزود: این گونه جشنواره ها در ایجاد نشاط اجتماعی و توسعه فرهنگی و اشتغالزایی بسیار موثر است.
این دانش آموخته و مدیر سابق میراث فرهنگی با اشره به پیوند عمیق ایرانیان و بویژه کردها با ورزش سوارکاری، افزود: ایرانیان اسب را محترم می شمردند و سوارکاری در تاریخ ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود: کاوشهای باستان شناسی در شمال ایران، دفن اسب در 900 سال پیش از میلاد را نشان می دهد که نشان از تکریم و احترام ویژه اسب در فرهنگ ایرانیان است. وی با اشاره به انتقال “اسبچه خزر” به اروپا در تاریخ معاصر افزود: اسب در متون تاریخی ایرانیان مانند شاهنامه فردوسی و منابع دینی جایگاه ویژه ای دارد.
به گفته فرماندار سنندج، برگزاری جشنواره ملی اسب کرد می تواند در معرفی کردستان و پتانسیل های فرهنگی، گردشگری و ورزشی این استان به دیگر هموطنان تاثیر بسزایی داشته باشد و به احیای صنعت اسب و صنایع وابسته به آن و در نتیجه اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منجر شود.
فرماندار سنندج تاکید کرد: برگزاری سالانه جشنواره اسب کرد به مدت سه روز، فرصت خوبی برای برند سازی گردشگری و ورزشی و ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه است و انتظار این است تمامی ارگانهای دولتی و بخش از این جشنواره حمایت کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر سنندج نیز در این جلسه ضمن اعلام آمادگی برای حمایت از برنامه های ورزشی، تاکید کرد: شورای شهر همواره از برنامه های فرهنگی و ورزشی حمایت کرده و بی گمان نسبت به برگزاری جشنواره ملی اسب کرد نیز بی تفاوت نخواهد بود.
جلال شریعتی افزود: برگزاری بازیهای بومی محلی با اسب کرد نشان داد مردم کردستان با ورزش سوارکاری پیوند دیرینه دارند و این ورزش در دل جامعه جاری است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز گفت: بواسطه اهمیت تاریخی و گردشگری، ما از جشناره های فرهنگی مرتبط با اسب حمایت می کنیم. وی از برگزارکنندگان خواست تا به مساله تبلیغات در این جشنواره را جدی بگیرند.
فیض الله پیری رئیس هیئت سوارکاری کردستان هم در این جلسه گزارشی از نحوه برگزاری جشنواره ارائه و اهمیت و حجم وسیع برگزاری جشنواره اسب ملی کرد برا برای حاضران تشریح کرد.
گفتنی است جشنواره ملی اسب کرد روزهای 16 تا 18 شهریور در استادیوم 15 هزارنفری گولان برگزار می شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد