مجموعه سوارکاری گنبد کاووس ثبت ملی شد

مجموعه سوارکاری گنبد کاووس در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این مکان ورزشی که به دلیل قدمت زیاد یادآور خاطرت جمعی در اذهان مردم منطقه است، اهمیت خاصی دارد و می‌تواند درنوع خودش بزرگترین و بهترین درخاورمیانه باشد.

این اثر در تاریخ 21 فروردین ماه امسال در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، افزود: این بنا از نظر ویژگی معماری نیز در منطقه خاصی بوده و نخستین بنای مجموعه سوارکاری در کل استان گلستان است. نوع ساختار بنا مطابق نخستین سازه‌های بتنی ورزشی است که پاسخگوی تمامی نیازهای مربوط به دوره‌ی خود بوده است.

این مجموعه دارای ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، سوئیت، ویلا، اصطبل زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا است و مسابقه‌های اسبدوانی در فصل‌های بهار و پاییز برگزار می‌شود و دوستداران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می‌کند.

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس در سال ۱۳۴۰ با اهداف مسابقه‌های کورس اسب‌ دوانی و تولید و پرورش اسب‌های نژاد ترکمن پایه‌گذاری و در سال ۱۳۵۲ساخته شد و همواره مورد استفاده مسابقات اسبداونی در طول این سالها بوده است. این مجموعه پس از انقلاب اسلامی با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار شد. این مجموعه هم اکنون به مدت سه سال با همگی اموال منقول و غیر منقول به شرکت تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی سازمان تربیت بدنی واگذار شده و فدراسیون سوار کاری آن را از شرکت تجهیز اجاره کرده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد